Sedmera jezera (Dolina Triglavskih jezer)
Pohodniška pot Zahtevna

Sedmera jezera (Dolina Triglavskih jezer)

Najslavnejša visokogorska dolina Slovenije — veriga smaragdnih jezer med Bohinjem in Trento, srce Triglavskega narodnega parka.

Razdalja14 km
Višinska razlika1000 m
Trajanje6–8 ur (povratno s planine Blato)
ZahtevnostZahtevna
Sezonajulij–oktober
O poti

Opis poti

Dolina Triglavskih jezer — domačini ji pravimo Sedmera jezera — je najlepša visokogorska dolina v Sloveniji: veriga ledeniških jezer od Črnega jezera do Jezera pod Vršacem, ujeta med skalne vrhove v osrčju Triglavskega narodnega parka. Vsako jezero ima svoj značaj, največja Ledvička pa je razglednica, zaradi katere sem romajo fotografi z vsega sveta.

Poti v dolino — tri klasike

S planine Blato — najlažja in najbolj priljubljena

S parkirišča pri planini Blato (1.088 m) čez planini Pri Jezeru in Dedno polje do Koče pri Triglavskih jezerih v 2,5–3 urah zmernega vzpona. Najhitrejši vstop v srce doline — idealno za enodnevni obisk ali prvo prenočevanje v visokogorju.

Čez Komarčo od Savice — strma in veličastna

Od slapu Savica (~650 m) se pot v serpentinah in ob jeklenicah povzpne čez 500-metrsko steno Komarče do Črnega jezera in naprej do koče (~3 ure). Zavarovana, mestoma izpostavljena — ne za vrtoglave in ne za sestop v mokrem.

Prečenje doline do Prehodavcev — kraljevska etapa

Od koče navzgor mimo Zelenega in Rjavega jezera do Zasavske koče na Prehodavcih (2.063 m, ~2 uri) — najlepši del doline. Od tam naprej: sestop v Trento, vzpon na Kanjavec ali čez Hribarice proti Triglavu — Sedmera so klasična prva etapa dvodnevnega vzpona nanj.

PotIzhodiščeDo kočeZnačaj
Planina Blato1.088 m2,5–3 hnajlažja, zmerna, družinska
Komarča (Savica)~650 m~3 hstrma, zavarovana, izpostavljena
Prehodavci (prečenje)koča 1.686 m+2 hnajlepši del doline, prehod v Trento

Koče: kje spati in koliko stane

KočaVišinaLežiščaZa koga
Koča pri Triglavskih jezerih1.686 m~180ob Dvojnem jezeru, srce doline; sezona do 30. 9.
Zasavska koča na Prehodavcih2.063 m~60zgornji konec doline, sončni zahodi
Koča na Planini pri Jezeru1.453 m~70etapa na poti z Blata
Dom na Komni1.520 m~100alternativa z juga, odprt vse leto

Ležišče stane okvirno 25–45 € na osebo (skupna ležišča ceneje), člani PZS in partnerskih zvez imajo 30–50 % popusta. Koče so v poletni sezoni polne — rezervirajte prek sistema Bentral oz. sedmera.si več tednov vnaprej, zlasti za vikende.

Parkiranje in dostop

Do planine Blato vodi iz Stare Fužine 7 km gozdne ceste s cestnino ~20 € (vključuje parkiranje; pridite zgodaj, parkirišče je ~1 km pod planino). Pri Savici je urejeno plačljivo parkirišče bohinjskega sistema. Obe izhodišči sta z Bleda dosegljivi v ~40 minutah.

Pravila parka, oprema in sezona

Ste v osrčju TNP: kopanje v jezerih je strogo prepovedano (občutljiv ekosistem), prav tako kampiranje in vzletanje dronov; psi na povodcu. Sezona je od junija do začetka oktobra, prej in pozneje snežišča. Gorski čevlji in plasti oblačil so obvezni, popoldanske nevihte pa razlog za zgodnji štart. Aktualno vreme: Bled v živo.

Varnostna navodila

  • Kopanje v jezerih, kampiranje in droni PREPOVEDANI (TNP).
  • Komarča: zavarovana, izpostavljena — ne v mokrem.
  • Popoldanske nevihte — zgodnji štart; sezona jun–okt.

Zemljevid

Parkiranje na izhodišču

  • Planina Blato: gozdna cesta iz Stare Fužine, cestnina ~20 € (s parkiranjem), pridite zgodaj.
  • Savica: plačljivo parkirišče.
  • Z Bleda ~40 min.
Odkrijte več

Sorodne poti

Zahtevna

Dovška Baba

13 km1100 m3,5 h na vrh (krožno ~6 h)

Dovška Baba (1.891 m) v Karavankah nad Dovjem ima nekaj, česar nima nobena druga gora: čelni pogled na…

Lahka

Talež

6 km300 m1–1,5 h vzpona (krožno 2,5–3 h)

Talež (725 m) na severnem robu Jelovice je bližnji razgledni balkon Bleda: z jase pri Lovski koči na…

Jalovec Zahtevna

Jalovec

14 km1550 m9–11 ur (povratno)

Najlepša gora Slovenije in simbol planinstva (2645 m) — zelo zahtevna tura iz Tamarja za izkušene gornike s…